Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)

Paddleboard Sevylor

Mezi nejrychleji se rozvíjející vodní sporty náleží bezesporu paddleboarding, neboli jízda na prkně s pomocí dlouhého pádla. Stand Up Paddle Board, čili SUP. Paddleboard SEVYLOR SUP je vyroben z tuhého materiálu drop-stitch, opatřen vysokotlakým ventilem, v místě stání odolný protiskluzový EVA materiál, D kroužky pro připojení poutka na nohu nebo připevnění materiálu.

DélkaŠířkaHmotnostNosnost
330 cm 75 cm 11 kg 114 kg

 

 

Paddleboard River Runner XL

V česku vyráběný nafukovací paddleboard firmy PAD BOARDS pro široké využití - pohyb, zábava i adrenalin, na řeku, rybník i do mořských vln. Konkrétně model River Runner XL je díky svým rozměrům stabilní a současně velmi dobře manévrovatelný. Deck je vyroben z oděru odolné EVA pěny a je nesmekavý za sucha i mokra.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DélkaŠířkaHmotnostNosnost
309 cm 820 cm 11 kg 130 kg

 

Paddleboard Robson Kane 9.9 and 10.5

Truly an ideal board for the Vltava River, the paddleboard is made of polyethylene and it does not get damaged easily. That means don’t stress and enjoy!

The board is very stable with high load of up to 120 kg, solid and durable. The Paddleboard has a stabilizing fin that helps to keep the straight direction and is thus easily manoeuvrable, suitable even for complete beginners! Rubber rope for attaching Dry bags and integrated handles making transport easier. Fun for your whole family!

TypeLengthWidthWeightMax load
Robson Kane 9.9 304 cm 80 cm 20 kg 80 kg
Robson Kane 10.5 315 cm 90 cm 22 kg 120 kg

Canoe VYDRA Maku

Open plastic canoe for 2 persons, the most suitable type for a family and sports water touristics. The material out of which the canoes are produced is highly resistant against mechanical damage.

This boat is designed for the wide canoeing public, especially for those who want to manage all water terrains on the river, including weirs practically at any stage of water and who do not want to repair their boats all the time. The boats produced with this technology are the most frequently used among canoeists.

LengthWidthWeightMax load
445 cm 80 cm 37 kg 300 kg

Canoe TUKAN Maku

Big open plastic canoe for 3 persons. TUKAN canoe is designed especially for touristics. It offers the possibility of transport for a greater amount of baggage, a dog or a third person, for whom the boat can be equipped with a third seat.

The great width enhances the stability. The load-bearing tips secure enhanced load bearing capacity and ride on the top of the waves. The new construction of the keel provides good manoeuvrability. This new type of the boat has been developed by a multiple World Champion in water slalom, Petr Sodomka.

LengthWidthWeightMax load
450 cm 88 cm 40 kg 380 kg

Canoe PALAVA 380 DRY

Favourite inflatable canoe for 2 persons, the most suitable type for a family and a sports water touristics.

The PALAVA canoe offers enough of space for a couple including their equipment for a whole week. Canoeist locking and fixation of the knees inside the boat provides the riders with a perfect contact with the boat and great mobility. That enables a sports style of a ride even in the rapids with the rank of difficulty WW III.

LengthWidthWeightMax load
380 cm 90 cm 20 kg 240 kg

Raft COLORADO 450

Inflatable raft for 6 persons with the rank of difficulty WW IV. The material consists of a highly durable polyester textile with coating from synthetic rubbers providing high durability of the boat against perforation.

The COLORADO boat has become a very popular racing boat in the Czech Republic. Colorado raft competes in the category R4 that thanks to this boat has become the strongest Czech rafting discipline. The double air chambers of the main cylinders ensure security – in case of perforation of the outer wall of the main cylinder ensures the inner chamber of emergency arrival of the boat. The open tail – in case of flooding with water in the rapids the water is flowing out of the boat by itself.

LengthWidthWeightMax load
450 cm 160 cm 38 kg 600 kg

602 156 158

info@pujcovna-lodi.eu

News
 • 06 May 2016
  Mistrovství Evropy 2016 v jachtingu (RS feva)
  Mistrovství Evropy 2016 v jachtingu (RS feva)  

  Druhý víkend v květnu se v obci Černá v Pošumaví koná zábavná sportovní akce pro děti i dospělé. Jedná se o mládežnický závod moderních dvouposádkových plachetnic RS Feva, kterého se účastní posádky z celého světa. Zavodníci se do místa konání sjíždí již o víkendu 7.–8. května, aby doladili závěrečné přípravy a vyzkoušeli si poslední přípravný závod, tzv. Jarní svezení.

 • 06 May 2016
  Lipno Maraton 2016 - závod plachetnic
  Lipno Maraton 2016 - závod plachetnic  

  Druhý květnový víkend se na lipenském jezeře koná již 16. ročník tradičního závodu plachetnic nejrůznějších typů.

 • 06 May 2016
  Zahájení turistické sezóny - závod na dračích lodích 2016
  Zahájení turistické sezóny - závod na dračích lodích 2016  

  V květnu 2016 se uskuteční již 9. závod plavby dračích lodí po Lipenské přehradě. Program zahajuje již v pátek dopolední závod dětských posádek Lipenský dráček a odpolední tréninky. V sobotu se závodí na vzdálenost 200m a v neděli jsou na programu dlouhé tratě1km a SUP závod série Czech Paddleboard Cup 2016.

 • 06 May 2016
  Letní olympijský park na lipně během olympiády v Riu 2016
  Letní olympijský park na lipně během olympiády v Riu 2016

  V srpnu letošního roku (2016) se oblast kolem lipenského jezera promění základnu konání letních olympijských her. V současné chvíli již probíhá výstavba olympijského parku pod taktovkou Českého olympijského výboru, stejně tak, jak tomu bylo v roce 2014 na Letné v Praze. Pro letošní hry v Riu bude hlavním centrem dění právě Lipno nad Vltavou, kde si po dobu konání letních olympijských her budete moci vyzkoušet různé sportovní disciplíny, které budou mít centra okolo celého lipenského jezera, užívat si doprovodného programu a samozřejmě také fandit našim sportovcům v Riu. S některými se budete moci potkat i osobně.

 • 26 April 2013
  We’ve started renting even paddleboards now

  Starting this season in our offer we have also Paddleboards for rent. More information about this board is available in the section “Boat rental” Paddleboard Robson Kane 9.9 and 10.5.

Partners

logo-LipnoLodenice

logo-ProYachting

      Kudyznudy.cz - tipy na výlet

logo-LipnoProZeny

logo-vodacka-navigace

logo-vltava